A kde VY na to chodíte?

Jak jste si už možná všimli nebo se dočetli na našem blogu S dětmi v pohybu, máme zde na webu novou záložku Cvičíme. Co vše v ní najdete, se můžete podívat hned teď kliknutím zde a nebo si o tom přečíst zde.

Hlavním cílem této záložky je vás především inspirovat, a proto se budeme snažit poskytnout vám hromadu tipů na různé cviky nebo rovnou celé cvičební sestavy.

A kde že se tedy necháváme inspirovat my samy?

Jelikož obě s Pat rády čteme, velká část inspirace pochází z knih. Nicméně na českém trhu jsme jich objevily zatím jen pár, tedy aspoň takových, které nás opravdu oslovily, a tak je většina naší cvičební literatury v angličtině.

Z knih které bychom určitě doporučily, a které by v knihovničce každého nadšence cvičení s dětmi neměly chybět, je určitě kniha Jóga v denním životě pro děti a mládež (autor Paramhans Svámí Mahéšvaránanda). Tato kniha na to na první pohled možná nevypadá, ale je opravdu výborná a až po okraj plná cviků pro děti všech věkových kategorií. Cviky jsou srozumitelně popsané a rovněž doplněné fotografiemi, tudíž je vcelku snadné pochopit, jak který cvik udělat. Pravda, stylista, který měl na starosti cvičební úbory dětí, asi nebyl žádný módní guru (nám osobně připadá, jako by ty děti cvičily v pyžamech :)), ale tím se opravdu není třeba nechat odradit. Naopak byla by to velká škoda.

Další naší oblíbenou knihou je kniha Jak se zdraví sluníčko Hanky Luhanové. Tahle knížečka je krásně ilustrovaná a provede vás krok za krokem známou jógovou sestavou, kde je každá pozice doplněná krátkou říkankou. Najdete zde i variantu pro menší a větší děti. Mé děti mají tuto knihu velice rády a pozdrav sluníčku cvičí skoro každý den. Jak ho Elsa cvičila na dovolené, se můžete podívat zde.

DSCN9659

Z anglické literatury stojí za zmínku kniha Yoga for children (autorkou je Lisa Flynn). V knize je více než 200 jógových pozic pro děti, dechová cvičení a rovněž meditace. Je zde opět spousta fotografií a u každého cviku se čtenář navíc dozví, pro co je daný cvik dobrý. Pro mě je tato kniha takovou jógovou biblí.

Když už je řeč o józe, v dubnu letošního roku jsem se zúčastnila kurzu Metodika cvičení dětské jógy, který je akreditován MŠMT, a který vedla Hanka Luhanová spolu s Olgou Tajovskou (obě tyto skvělé lektorky jsou rovněž zakladatelkami České asociace dětské jógy). Musím říct, že kurz absolutně předčil veškerá má očekávání a byl prostě úžasný. Člověk by nevěřil, co všechno se dá nacpat do 4 dnů :). Kurz byl velice intenzivní a jsem si jistá, že z něj budu čerpat ještě hodně, hodně dlouho. (takže i vy, pokud nás budete nadále sledovat, se máte na co těšit).

DSCN9657

Poslední naší pomůckou o které se dnes zmíním jsou jógové karty. Ty jsem opět pořídila v zahraničí a jmenují se Yoga Pretzels: 50 Fun Yoga Activities for Kids and Grownups (koupit se dají například na Amazonu). Tyto karty se u nás doma používají asi nejvíc. Děti si vždy vyberou, které pozice (karty) chtějí cvičit a cvičíme :). Jednoduché a děti to náramně baví. DOPORUČUJI.

DSCN9664

A jelikož chceme, aby i vás a vaše děti cvičení bavilo, podobné karty pro vás připravujeme i my :).

Teď to možná vypadá, že vlastně cvičíme jen jógu, ale vězte není tomu tak. Jako fyzioterapeutka stále čerpám z praxe a z materiálů týkajících se vadného držení těla a cviků, které jsou pro dětská záda vhodné a prospěšné. Nicméně je třeba podotknout, že oba tyto okruhy (jóga a klasické cvičení na záda) se dost prolínají a jakékoliv škatulkování je v podstatě nepodstatné a nedůležité.

Ať cvičení baví vás i vaše děti.

Skyler

Petra Burešová

Fyzioterapeutka, překladatelka a momentálně hlavně maminka dvou princezen, která miluje pohyb v jakékoliv podobě. Více se můžete dočíst zde >>

Komentáře