Diagnóza: Ploché nohy

Ploché nohy tu vždycky byly a troufám si říct, že vždycky budou. A to i přes takové vychytávky jako jsou boty s žirafou a podobné zlepšováky.

DSCN9520

U dcery jsem začala pozorovat ploché nohy (a vtáčení špiček při chůzi) asi v 5 letech. A jelikož si moc dobře uvědomuji, jaký vliv mají ploché nohy na záda a potažmo celkové držení těla, při preventivní prohlídce jsem své podezření zmínila naší obvodní doktorce. Ta nás, jak jinak, poslala na ortopedii. Tam mi vše potvrdili (a k diagnóze plochých nohou ještě nějakou tu další diagnózku přihodili). Potom jsme nafasovali brožurku se cviky a předpis na vložky do bot.

Brožurku o cvičení na ploché nohy si pamatuji ještě z dětství. Bratr měl (a myslím, že stále má) ploché nohy, takže měl také za úkol cvičit. Co se cviků týče, tak ty jsou stále stejné, jen se malinko změnila grafika obrázků. Cviky jsou velmi jednoduché a dětem se většinou líbí. U plochých nohou platí, snad víc než kde jinde, že je potřeba cvičit, cvičit, cvičit, jinak se to prostě nezlepší.

A nezachrání to ani ortopedické vložky do bot. Ty máme samozřejmě taky a dcera v botách, do kterých jsem jí vložky dala, i ráda chodí. Nicméně na botách s vložkama tolik nebazíruju, a to hlavně z toho důvodu, že to považuji za spíše pasivní “cvičení” klenby nohy. Za to aktivní cvičení je u nás na pořadu každý den. A i když se dceři někdy cvičit nechce, těch 10 minut prostě zvládne. Často si s ní zacvičím i já a naše mladší dcera a to je potom teprve zábava :).

Možná si cviky na ploché nohy také pamatujete ještě z dětství, ale pokud ne, pár jsme jich pro vás natočily, ať se můžete inspirovat. Najdete je v naší galerii cviků v záložce Sestavy.

Krásné léto,

Skyler

27.8. 2015 update:

Před pár dny jsme byli s dcerkou na kontrole (po roce) a podle pana doktora se jí ploché nohy hodně zlepšily. Takže mohu opravdu jen potvrdit, že stačí „pouze“ cvičit a cvičit. Je pravda, že v létě jsme cvičení malinko zanedbávali, ale zase jsme se snažili, aby dcera chodila venku (na nerovném povrchu) co nejvíc bosa. Vložky do bot jsme přes léto nepoužívali vůbec.

Petra Burešová

Fyzioterapeutka, překladatelka a momentálně hlavně maminka dvou princezen, která miluje pohyb v jakékoliv podobě. Více se můžete dočíst zde >>

Komentáře