Skvělý pomocník při nachlazení

Loni jsme si pořídili domácí inhalátor. Ne že by holky byly nějak často nemocné, ale takové ty rýmy a kašle se prostě v tomto ročním období objevují častěji než jindy. A jelikož nechci děti cpát stále nějakými kapkami a sirupy, usoudila jsem, že inhalace budou možná dobrým řešením. Sama mám zkušenost s inhalacemi u dětí především z doby, kdy jsem jako fyzioterapeutka pracovala v dětské respirační léčebně. Tam měla většina dětí astma a inhalace tudíž sloužila jako podpůrná léčba.  Vhodná je však i jako doplňková léčba při akutních stavech jako je právě nachlazení, kašel, rýma apod.

Nejdřív ve zkratce uvedu pár základních faktů a na konci se podělím o naši zkušenost.

Čím inhalovat?

Pro domácí inhalaci si můžete vybrat buď inhalátor kompresorový nebo ultrazvukový. My jsme zvolili ultrazvukový. Oproti kompresorovému je údajně tišší a většinou menší. Na trhu je několik značek a podle recenzí se dá vybrat poměrně snadno. (osobně mi připadá, že se inhalátory různých značek mezi sebou až tak neliší)

ultrazvukovy-inhalator-laica-md6026

Co inhalovat?

Pro preventivní účely a běžná nachlazení vám úplně postačí Vincentka, která se dá sehnat v každé lékárně. Na jednu inhalaci spotřebujete zhruba 10 mililitrů Vincentky, takže samotný provoz inhalátoru je vesměs levná záležitost.

Jak často inhalovat?

Pokud se jedná o prevenci, bude stačit jednou denně. V případě nachlazení nebo kašle může dítě inhalovat dvakrát i třikrát denně.

Inhalovat se dá buď přes masku nebo náústek. Závisí, kterou část dýchacích cest chcete ošetřovat a také jak staré dítě je. Náústek je vhodný při péči o dolní cesty dýchací (hrtan, průdušnice a průdušky), čili při kašli, laryngitidě, astmatu atd. Maska je taková univerzální, jelikož při vdechování nosem se ošetřují zejména horní cesty dýchací a při vdechování ústy zase ty dolní. Maska je rovněž vhodnější pro menší děti.

A jak se tedy inhaluje u nás doma?

Děti dávám inhalovat hlavně tehdy, pokud začnou kašlat. Inhalují s maskou a inhalace jim výborně pomáhá zejména pokud jde o suchý, dráždivý kašel, kdy díky inhalaci dochází ke zvlhčení sliznice dýchacích cest. Z toho důvodu je také vhodné inhalovat v zimním období, kdy je v bytech a dalších vnitřních prostorách velmi suché prostředí. Pokud už vykašlávají, inhalujeme také, protože se jim pak vykašlává líp. Holky inhalují buď jednou nebo dvakrát denně v závislosti na tom, jak hodně zrovna kašlou.

Elsa-inhalace

 

Vzhledem k tomu, že inhalování není žádná úchvatně zábavná činnost (speciálně pro děti), vždycky jim k tomu pustím oblíbenou pohádku a je to bez námitek.

Inhalátor se velice jednoduše ovládá (zmáčkne se tlačítko, což děti rády dělají samy) a po zhruba deseti minutách se sám vypne. O nácvik nějaké techniky jsem se popravdě ani nesnažila, protože si myslím, že to u malých dětí nemá moc smysl. Jen pokud se snažíme léčit kašel, tak jim říkám, ať se snaží nadechovat pusou. Dovolím si tvrdit, že od té doby, co inhalátor používáme, tak se kašle zbavíme mnohem rychleji.

Za sebe tedy inhalace mohu jen doporučit a pravdou je, že když jsem sama nachlazená, moc ráda si zainhaluju taky.

A jak jste na tom vy? Používáte s dětmi inhalátor? A pokud ano, máte pocit, že inhalace něčemu pomáhá?

Rády si přečteme Vaše názory a zkušenosti.

Petra Burešová

Fyzioterapeutka, překladatelka a momentálně hlavně maminka dvou princezen, která miluje pohyb v jakékoliv podobě. Více se můžete dočíst zde >>

Komentáře