Jak děti učit lyžovat 1

Tohle bude opravdu jen úvodní článek, něco o vhodném terénu a seznámení se s lyžemi.

Popisovat tady na papíře jak děti učit lyžovat mi trošku dělá problém. Teoreticky se to vysvětluje těžce a navíc ani nevím, zda to bude správně pochopeno. V knihách a ve skriptech jsou tyhle postupy samozřejmě popsány a to dosti podrobně a odborně, ale je třeba si uvědomit, že tyto slouží pouze jako teoretická průprava k následným praktickým lekcím. Nebo by to tak aspoň mělo být. My praxi bohužel mít nebudeme (chtěl by někdo?:-), takže se pokusím jen velmi jednoduše a lidovým jazykem předat pár tipů pro odvážné rodiče.

2012-01-17 008

Je opravdu zcela zbytečné děti při lyžování zahlcovat informacemi. Malé děti nepřemýšlí nad tím, kdy přehranit, kterou nohu zatížit, jak se naklopit do oblouku apod. Naopak potřebují vidět, co mají dělat a budou napodobovat. Ukazujte jim, co po nich chcete a říkejte jim k tomu pokyny, kterým rozumí. Možná vás překvapí, jak přirozeně se bude dítko na lyžích pohybovat. Současné carvingové lyžování (jak jsem ho učila já) totiž vychází z principů úplně obyčejné chůze, zjednodušeně – kam chceš jet, tam vykročíš. Tak jednoduché to je.

jak ucit (1)

Tímto se netrapme.

Pro samotnou výuku vyberte vhodný terén – nejlépe mírný svah zakončený delší rovinkou. Louka s půlmetrem čerstvého sněhu nic moc – vy i dítě budete otráveni a zmoženi za dvacet minut (zřejmě ještě dřív). Stejně tak svah ukončený sešupem do horské bystřiny není ideální – tato rada vypadá jako zcela zbytečná, vždyť je to jasné, ale už jsem to viděla a dítě s lyžemi v potoce taky. Je rovněž dobré brát v úvahu počasí a náladu dítěte a důležité je mít dostatek času. Nechte dítě terén prozkoumat. Je taky dobré se už doma seznámit s výzbrojí, zkusit si obouvání lyžáků, nasazování přilby apod. Ušetříte si problémy v den D.

2012-02-17 012

Jakmile jste na cvičišti, obutí v lyžácích, nastává čas na nasazení lyží. První se obouvá špička, poté se patou tlačí dolů do zadního dílu vázání. Myslím, že u toho budete muset asistovat, většinou dítě nedokáže tak silně zatlačit, aby se vázání zacvaklo. Můžete si pomoct tím, že lehce nadzvednete konec vázání a u toho tlačíte patu dolů. Taky před obutím do lyží zkontrolujte, zda nemá na botě nalepený sníh.

jak ucit (2)

Pokud chcete při výuce postupovat opravdu pomalu obujte nejdříve jednu lyži. A zkuste chodit. Dopředu, do boku, otáčejte se dokolečka, zkuste jezdit jako na koloběžce. Pak vyměňte lyži. Pokud má dítě problém s rovnováhou, můžete ho držet za ruku, ale je lepší, když zkouší samo. Po chvilce nazujte i druhou lyži a zkoušejte stejné věci jako s jednou lyží. Choďte, vyzkoušejte sunutí (lyže zůstávají na sněhu), klouzání. Můžete si u toho vymýšlet různé úkoly (ať něco někam donese, předá, ať obchází kouli sněhu, překračuje bokem rukavici, udělejte slalom atd.).

Všechna výše uvedená cvičení by se měla v ideálním případě provádět na rovině, ať to není hned ze začátku boj.

Hodně trpělivosti a zábavy!

Další díl naleznete tady, předchozí článek o tom jak raději neučit zde a článek o výbavě na lyže zde.

podpis mini

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře