Jak děti učit lyžovat 2 – vstávat a cvičit.

Původně jsem na minulý článek chtěla navázat rovnou nácvikem pluhu, ale vzpomněla jsem si na dvě cvičení, které byste mohli zkusit ještě před tím. Vstávání po pádu a stoupání bokem.

Kdo nepadá, lyžuje pod své možnosti. Staré známé pořekadlo pro děti většinou neplatí. Ty se válejí na sněhu celkem často a padání jim nedělá problém – možná proto, že nepadají z tak velké výšky jako my dospělí. Při plácání se na rovince to budete asi vy, kdo dítku bude pomáhat zpátky do vzpřímené polohy, ale je dobré nechat ho aspoň párkrát, ať se zkusí postavit samo. Nebo ho nechte vstávat pokaždé bez pomoci, možná tak snížíte četnost padání, ale možná tak taky své dítě totálně vyčerpáte a otrávíte. Záleží na vás, vy ho znáte, tak to zkuste odhadnout.

jak ucit 2 (1)

Ještě než začnete vstávání zkoušet, vysvětlete dětem, jak to mají provést. Důležité pravidlo: mít lyže vedle sebe (rovnoběžně), ne zkříženě. V případě pádu na svahu, mít lyže tzv. pod sebou – nejníže jsou lyže, výše na svahu zadek. Špičky směřují vždy stejným směrem jakoby do vrstevnice, ne dolů ze svahu ani ne nahoru (při zvedání by se lyže rovnou rozjely dolů buď dopředu nebo dozadu). Před pokusem o zvednutí je tedy nutné nejdříve si správně nachystat/srovnat lyže a pak zabojovat a zvednout se.

jak ucit 2 (2)

Takhle to nahoru nepůjde

jak ucit 2 (4)

Tohle už by mohlo vyjít

 

Stoupání do svahu. Myslím, že dnešní děti už asi nebudou muset tzv. vyšlapat sjezdovku, aby se pak mohly svézt. Ale i v dnešních „pohodlných“ střediscích je občas třeba někam vystoupat, třeba jen na malý nástupní kopeček u vleku, některé děti s tím mají velký problém. Zcela pominu šlapání ve stylu stromeček a zkusím popsat pouze šlapání bokem.

Řekněte dítěti, že má mít lyže pořád vedle sebe, obě špičky namířené stejným směrem (např. k vleku, k bufetu,…). A šlapeme. Dítko by mělo zvednout celou lyži a dát ji kousek nahoru, nejdříve horní lyži, potom spodní. Často děti zvedají jen
špičku, otočí ji nahoru do svahu, potom se na tu horní lyži postaví, zvednou spodní a odjedou po horní lyži dozadu a spadnou. Takže je třeba jim připomínat, že se zvedá celá lyže (i patička). Taky občas zapomenou a udělají krok nejdříve spodní lyži, přišlápn
ou si horní a výsledek dopadne stejně. Takže jako první zvednout celou horní lyži a k ní pak přidat celou spodní. A dělat malé krůčky do svahu.Když dítě takto stoupá, je potřeba mít lyže postavené na horních hranách, zkusit se jimi jakoby zaseknout do sněhu (špičky pořád směřují do vrstevnice). Pokud bude mít dítě lyže na ploškách bude neustále sklouzávat dolů. Dítěti ukažte, které ty horní hrany jsou.

2013-12-29 009

Můžete mu pomoci lyže na hrany naklopit – postavte se pod dítě (jste na svahu níže), chytněte ho za ruku a řekněte mu, ať si zkusí jakoby lehnout na svah nebo ať vás zkusí přitáhnout, automaticky se postaví na horní hrany.

Hodně štěstí! Budu ráda, když napíšete jak vám to šlo.

Další článek už obsahuje něco málo o pluhu. Předchozí článek zde.

podpis mini

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře