Jak děti učit lyžovat 3 – pluh.

V dnešním článku se konečně dostávám k pluhu. Pokud dítě zvládne pluh, tak už vlastně lyžuje a můžete s ním vyrazit na svahy. Tím „zvládne pluh“ myslím, že dítě dokáže pluhem zabrzdit i ve vyšší než šnečí rychlosti, zvládne si plynule korigovat rychlost během jízdy a umí objet překážku na trase – tzn. umí zatáčet. Většina děti starších čtyř let tohoto umění dosáhne během jednoho až dvou dnů na lyžích. Jsou prostě šikovné.

jak ucit 3 (5)

Vycházím z toho, že vy, rodičové, jste lyžaři a tudíž víte, co je pluh. Naopak dítě o tom slově nemá ani páru. Já třeba říkám, že budeme dělat z lyží stříšku od domečku a pro ukázku jim ještě domek s klasickou špičatou střechou nakreslím do sněhu. Někdo používá názvy jako stromeček, šipka, pizza, co je libo. Důležité je, aby dítě pochopilo, co po něm chceme, to jest špičky k sobě, patky od sebe.

jak ucit 3 (2)

Začneme opět pomalu. Dítě se postaví (nejlépe na rovině) do základního postoje, tj. lyže rovnoběžně vedle sebe na šířku ramen. Stojí uvolněně, ruce si může dát na kolena (viz níže vpravo). Dítku řekneme, ať zkusí vysunout jednu patičku ven, od sebe. Špička může zůstat na místě nebo se sama lehce přiblíží k druhé lyži. Tohle zkoušíme zase nejdříve jednou nohou, potom druhou. Lyži je třeba sunout po sněhu, nezvedat.jak ucit 3 (1)

Když to nějak jde, tak řekneme, ať zkusí odsunout obě patky najednou. Pokud máte štěstí, dítěti se to povede hned napoprvé, ale nezoufejte, většinou jsou tyto první pokusy spíše srandovní (odsune se jen jedna noha, lyže se zkříží, dítě spadne apod.). Tohle je třeba zkoušet a natrénovat.

Klidně si k němu na začátku klekněte a lyže mu posunujte vy, aby vidělo a pochopilo, co má dělat.

Když myslíte, že to trochu jde, tak zkuste vyjít pár metrů (na začátek klidně doslova pár = dva) na kopeček. Jen připomínám, že dole by měla být rovina a ne bystřina. Dítě nastavte do postoje a pusťte. Předtím mu ovšem řekněte, že dole by mělo zkusit samo zastavit pluhem (nebo jiným  předem domluveným „slovem“).

Pokud dítko startuje v základním postoji, dole na něj zavolejte, ať udělá pluh, případně ať dá paty od sebe (záleží jaká máte zvolena hesla a pokřiky:). Když bude dítě vyjíždět už v pluhovém postavení (paty lehce vystrčené ven), dole mu musíte připomenout, že pro zastavení musí paty ještě více odsunout od sebe.

Aby dítě zastavilo, musí se mu podařit, postavit lyže v pluhu na obě vnitřní hrany a tzv. se o ně zapřít (hrany drhnou o sníh a zastaví). V tom mu může pomoci nejen větší odsunutí patek, ale taky když dá více k sobě kolena. Rada s koleny ovšem platí pouze v případě, že v tom postoji tzv. nesedí. Proto je dobré, začít v této fázi dětem říkat, že mají mít holeně opřené vepředu o boty (kdysi se říkalo zatlačit do kolen). Není dobře, když mají naopak vzadu otlačené lýtka.

jak ucit 3 (4)

Při těchto brzdících pokusech možná zjistíte, že dítě zcela neplánovaně zatočí a až poté zastaví. To vůbec nevadí, naopak znamená to, že na tuhle stranu už dítě umí zatáčet.

Pokud se dítěti během jízdy nedaří udržet nebo vytvořit pluh, máte dvě možnosti: buď ho to necháte zkoušet tak dlouho, dokud na to nepřijde nebo mu zkusíte během jízdy pomoct. Ale o tom už následující článek. Předchozí článek zde.

Skol

podpis mini

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře