Jak vybavit dítě na lyže

Zima se blíží a vy možná, stejně jako my, přemýšlíte o nákupu lyžařského vybavení pro děti. Pokud jste vždy měli hokej v tom, co je lyžařská výstroj a co výzbroj, tak zde, hned na úvod, malá poučka. Mezi výzbroj patří lyže, hůlky, vázání a boty-lyžáky. Výstrojí se rozumí lyžařský obleček + doplňky (brýle, přilby).

Výzbroj jako první:

Lyže kupte dítěti radši kratší než delší a to i přesto, že s nimi počítáte na další sezónu. Učení na kratčích lyžích jde dětem mnohem lépe, je to jednodušší. Moc dlouhé lyže by ho mohly docela pěkně otrávit a taky by bylo brzy unavené. Při výuce dětí se totiž vychází z principů obyčejné chůze (chceš doprava – vykroč doprava) a zkuste si chodit s dlouhými prkny na nohou.  Abych to tedy zkrátila a konečně řekla ty délky, tak lyže po bradu a pro začátečníky i klidně trošku kratší.

vybaveni na lyze (2)

Pokud by zde někoho zajímaly konkrétní značky, tak moc nemohu sloužit, v posledních letech to úplně nesleduji. Ale opět obecně: pokud je dítě malé a začíná, tak je to, dle mého názoru, úplně jedno. Značka je, myslím, naprosto nepodstatná. Neřešíme zde přece malé závodníky, tam je to jiná.

Ještě ke carvingovým lyžím: dneska už se lyže-rovnoběžky (staré necarvingové lyže) moc nevidí, ale pokud jste je ve sklepě našli, tak se teď přimlouvám za děti – zase je tam schovejte (třeba jako památku). Tříletému lyžaři, který se na ně postaví 2x za sezónu by to asi mohlo být jedno, ale pokud už dítě trošku jede a začíná zatáčet, volte carvingy – půjde mu to mnohem lépe.

2013-02-07 013b

Hůlky. U začátečníků celkem zbytečné. Nenechte si je vnutit, dokoupit můžete kdykoli. Dítě má při výuce už tak dost jiných problémů a ne aby si ještě hlídalo hůlky. Pokud chcete, aby dítě něco vepředu drželo a nedávalo ruce dozadu, můžete použít pěnovou nudli (při pádu naprosto bezpečná, bohužel ale hodně široká pro dětské ruce), pneumatiku z malého kola nebo jiný kruh (dítě ho má jako volant) nebo stačí když dítě před sebou drží větší sněhovou kouli, čepici nebo cokoli jiného na, co se nenapíchne, když spadne.

Vázání. Troufám si tvrdit, že dneska už nepoužívá takové to nebezpečné vázání, kdy máte řemínkem spojenou nohu s lyží. Brr, při představě pádu s takovým vázáním. Dnešní vázání jsou bezpečná, ovšem je důležité mít je správně seřízená. Měli by vám je správně nastavit přímo v obchodě nebo v servise podle váhy a lyžařské zdatnosti dítěte.

leden 1 059b

vybaveni na lyze (3)Lyžařské boty neboli lyžáky. Vyberte takové, ve kterých se dítě cítí dobře. Zvlášť když se jedná o začátečníka, nepadnoucí boty by ho mohly odradit ještě dřív než tzv. vleze na lyže. Ovšem je třeba si uvědomit, že se jedná o lyžáky a ne o papuče, takže bota je tvrdá a při zapnutí nohu samozřejmě trochu sevře. Tohle je třeba dítěti říct, že takhle to má být. Tlačit by ho bota neměla velikostně (což snad ani netřeba zmiňovat), ale ani v oblasti kotníků. Je třeba přijít na to, zda ho ta bota jen pevně sevřela nebo mu někde opravdu nesedí. Vím, úkol u malých dětí dost šílený, ale vyzkoušejte více bot a uvidíte. Vnitřní botička se dá vytáhnout a většinou pak dokážete vytáhnout i stélku. Pokud potom nevíte jak vrátit vnitřní botku zpět, nechte to raději na prodavači, už se nám párkrát stalo, že při zkoušení byla vnitřní bota v té vnější strčená špatně (zakřivená, zlomená) a potom to samozřejmě tlačí, i když jinak by botka seděla. Zkuste tam strčit ruku, zda je vše ok :-). Lyžáky při zkoušení samozřejmě i zapněte a to tak, aby bota byla kolem holeně pevně, místo na prst tam můžete nechat, ale celou ruku byste tam strčit neměli.  Dolní přezky jsou na vás, dítě by mělo být schopné hýbat prsty, ale jen prsty, ne celou šlapkou. Na svahu při lyžování potom zapněte stejně pevně, při pochodování a odpočinku povolte. Při zapínání v obchodě si zkuste uvědomit, zda to jde dobře a snadno – když se u toho vyšťavíte už v obchodě, zkuste si to potom představit v mrazu na svahu navlečení v lyžařském oblečení. Moc nedoporučuju pro začátečníky závodní boty, bývají docela tvrdé, ale uznávám, že někomu (mému synovi:-) sednou. Lyžáky bývají i ve stejných velikostech různě vysoké, na to se taky podívejte a zvolte variantu, která vám nejlépe vyhovuje.

K výstroji už jen něco málo.

Určitě investujte do lyžařské přilby. Klidně si ji jen půjčte, hodně lyžařských středisek a lyžařských škol tuto službu nabízí, ale ať ji ten malý lyžař má. Nikdy nevíte, dítě vám ujede, někdo ho může srazit nebo jen blbě spadne. O přilbě bych nespekulovala – ta má být. Určitě doporučuji taky dobré rukavice, i při lyžování na jaře, kdy bývá teplo – ruce se sedřou strašně lehce. Další věci jsou už jen na vás, vím jaké jsou vychytávky dnes a vím v čem jsem lyžovala jako malá já, takže je to, dle mého názoru, úplně jedno.

13 prvni lyze v sezone (3)b

Šťastnou ruku při výběru

podpis mini

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře