Malé děti a ŠACHY

Taky vás vždy pobaví, že šachy jsou sportem? Mě ano, ale tak jest. A protože Ondra měl tu čest si šachy vyzkoušet, můžeme přinést pár postřehů i ze zákulisí tohoto sportu.

Do šachů chodil Ondra celý jeden školkový rok. Myslela jsem si, že by ho to mohlo zaujmout, protože je hodně přemýšlivý typ, zajímá ho jak v41ěci fungují a proč. Kromě toho jsem slyšela velmi pozitivní reakce jak na celý šachový oddíl, tak na samotného pana trenéra.

Kroužek byl jednou týdně a Ondru opravdu bavil. Děti se učily po malých krůčcích, nejdříve se postupně seznámily s jednotlivými figurkami – jak se jmenují a jak se mohou pohybovat po šachovnici. Probíraly každou figurku zvlášť a pořád přidávaly další a další. Až si tyto informace pořádně nacvičily a zažily, tak až poté začaly kombinovat, učit se různé postupy a finty a začaly hrát.

Co bylo bezva, že děti nepotřebovaly do kroužku nakoupit žádné sportovní vybavení. Vše, co potřebovaly, vozil pan učitel s sebou. V kroužku používali pouze velkou šachovnici, tak 3×3 metry, na které děti samy představovaly jednotlivé figurky – to je samozřejmě bavilo hodně hodně. Potom měli několik malých šachovnic, na kterých vždy ke konci hodiny hráli ve dvojicích. Pan učitel měl i velkou zásobu figurek.

Každé dítě také dostalo šachový sešitek. V něm byly základní šachové informace (názvy figur a ukázky jak táhnou) a taky tam měli hodně šachových úloh – ty dostávali za domácí úkoly, asi aby přes ten týden úplně nazapomněli. Ondru tyhle úkoly moc bavily. Líbilo se mi, že jedou fakt pomalu, na začátku třeba jen do předkreslených šachovnic vyznačovali možné tahy jednotlivých figur.

Pan trenér taky dostál své pověsti a Ondra si ho oblíbil, což je u něj vzácné. Děti uměl zaujmout a zároveň si je uměl pěkně srovnat, když se příliš rozvášnily. A bylo na něm vidět, že ho práce s dětmi baví. Na konci školního roku dokonce společně s dalšími učiteli pro děti připravili šachovou dobrodružnou výpravu v Beskydech. Byla to pohádková cesta za šachovým pokladem i pro rodiče a sourozence, moc hezky vymyšlená a ukončená společným opékáním.

Šachový kroužek se nám velmi líbil, Ondra časem dokázal šachy sám hrát – dávali si partičky s manželem. Určitě bychom chtěli pokračovat, jen nevím, zda ve stejném oddíle. Museli bychom dojíždět dvakrát týdne do města a navíc se “náš” pan trenér stal ředitelem školy, takže přestal trénovat. Ale nesmutníme, protože u nás na škole je šachový kroužek taky, tak to letos snad zkusíme tady.

Pat (ne ten šachový:-)

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře