Na výlet do Štramberku

Zveme vás na výlet do městečka Štramberk, zvaného též Moravský betlém, které je široko daleko známé díky zřícenině hradu s válcovitou věží, které se říká Trúba, díky malebným roubeným domečkům, díky jeskyni Šipka v Národním sadu a díky skvělým perníkovým Štramberským uším.

Jelikož ho máme téměř za bukem, jezdíme sem velmi rádi několikrát ročně, ale jen výjimečně je našim cílem jedno z výše zmíněných míst. Máme zde totiž vytipováno několik jiných oblíbených lokalit a všechny stojí za návštěvu. Pokud bychom chtěli navštívit všechny + místa zmíněná v prvním odstavci, v klidu si všude pobýt a nespěchat, tak nám jeden den určitě nebude stačit. Ve Štramberku je toho k vidění opravdu hodně a bezvadné je, že to hodně baví i děti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

První tip: Skalní arboretum/Botanická zahrada – lom Kamenárka – rozhledna na Bílé hoře

Do arboreta jezdíme úplně nejčastěji, je trošku zašité, ale místní určitě poradí, jak se k němu dostat. Ze směru od Kopřivnice vám určitě pomůžou i směrovky “Rozhledna Bílá hora” a “Přírodní park Podbeskydí”.

2014-07-01 (3)

Arboretum vzniklo a stále vzniká v bývalém vápencovém lomu, znamém kdysi jako Dolní Kamenárka, je téměř volně přístupné, oficiální vstupné se neplatí, ale pokud se vám líbí a chcete přispět k jeho udržování a budování, můžete hodit nějaký dobrovolný obnos do přistavené krabičky u informačních letáčků a cedulek.

IMG_2852_Fotor

Pohybujete se naprosto volně po lehce vyznačených cestičkách, které se klikatí mezí jezírky plnými leknínů, mezi keři a mezi ostrůvky s barevnými chráněnými skalničkami.

IMG_7483

Pěšinky se různě propojují a často odbočují na tajná zákoutí, což je něco pro děti – dokázaly by zde běhat sem a tam donekonečna. Vzadu kutají jeskyňáři jeskyni (Pouťová jeskyně), která ale není volně přístupná – tam mám děti raději vždy pod kontrolou, protože by pro ně asi nebylo těžké tam spadnout a to i přes jakési zapezpečení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalším zábavním prvkem uprostřed arboreta je labyrint, ve kterém můžete bloudit mezi zdmi z vápence, které jsou hojně porostlé sklaničkami, levandulemi a dalšími krásnými a voňavými rostlinami. Minule se v jezírku uprostřed bludiště proháněly malinké žabky, tak jsme se zasekli skoro na půlhodiny.  A málem bych zapomněla – v arboretu  a v okolních skalkách poletuje vzácný motýl Jasoň červenooký, který patří mezi kriticky ohrožené druhy.

IMG_2857

Z arboreta potom většinou pokračujeme přes bývalý lom Kamenárka až na rozhlednu Bílá hora.

Do “horního” bývalého lomu Kamenárka jsme párkrát šli po asfaltové cestičce přímo z parkoviště u arboreta (nahoru je zákaz vjezdu, takže auto tam nepotkáte), ale v poslední době dáváme přednost přírodní pěšince , která vede přímo z arboreta. Začíná za betonovou (bohužel ne moc hezkou:) budkou pana správce a vede po jihozápadním okraji bývalého lomu. Z horního okraje máte po lehkém výstupu arboretum jako na dlani a kousek dál je v průseku cesty vidět i “slavná” Trúba.

Jakmile vyšlapete nahoru, můžete vejít do druhého bývalého lomu, říká se mu Kamenárka a je zcela volně přístupný. I zde rostou vzácné a chráněné rostliny. V malém jezírku uprostřed lomu zase můžete při troše štěstí vidět Kuňku žlutobřichou nebo čolky.

IMG_2859_Fotor

Lom je opět jako dělaný na dětský průzkum :). Možná si dole v lomu všimnete nějak divně nakupených kamenů, jejichž uspořádání vám nebude dávat smysl. Ale stačí jen vyjít na horní hranu lomu a bude vám to jasné. Jsou to různé vzkazy, vyznání a podpisy. Nahoru můžete jít po obou stranách lomu, ale my opět raději volíme jihozápadní nebo spíše západní okraj – je více akčnější, děti mají pocit, že trochu horolezí a navíc pak stanete přímo na horní hraně, odkud je nejen krásný pohled dolů do lomu na již zmíněné vzkazy, ale je zde taky krásný výhled na dolní část Štramberku – na školu, Národní sad a na Štramberskou vrchovinu.

IMG_2866

Z okraje pak jen lehce seběhnem na rozcestí k památné lípě u sochy Panny Marie. Tady je několik možností, kam můžeme pokračovat – zpět dolů na parkoviště druhou stranou nebo dolů do centra Štramberku na zmrzku a na uši nebo (a to si většinou vybereme) rovnou nahoru na rozhlednu na Bílé hoře.

PicMonkey Collage-2

Od lípy se dá vyjít na rozhlednu i trošku oklikou a mírnější cestou, po západním okraji “hory“ a pak se napojit na modrou značku vedoucí za Štramberku. Je totiž fakt, že trasa po tzv. Sluneční cestě vedoucí od lípy přímo nahoru je trošku strmější, ale v jejích zatáčkách jsou na kamenech umístěná kovová znamení zvěrokruhu – naše děti je hledají, běhají od jednoho k druhému a tak se ani nenadějeme a jsme nahoře. Znamení jsou zde vyobrazena pouze jako symboly, takže se to neobejde bez dohadování o jaké znamení se právě jedná, ale svěřím velmi tajný tip: nahoře u vstupu na rozhlednu mají k symbolům legendu, takže si to cestou dolů můžete ověřit :)). Na vrcholu Bílé hory si můžete vydechnout a dát svačinku nebo se pokusit dostat ještě výš a vyšlapat 161 schodů nahoru na rozhlednu odkud je vidět široko daleko všemi směry :-).

IMG_7503

Z rozhledny pak většinou seběhneme stejnou cestou dolů, ale pokud máme chuť na uši, tak to vezmeme po modré do Štramberku, někdy i přes Trúbu a pak nějakou pěšinkou zpátky k lomům.

Druhý tip: Váňův kámen

Váňův kámen, patnáctimetrovou lezeckou skalku, většinou navštívíme, když nejedeme až do Štramberka, ale parkujeme už v Kopřivnici u základní školy Alšova. Odtud je to po modré značce sice pořád do strmého kopce, ale jen necelý kilometr, takže kousek. U kamene se většinou zdržíme, kluci chtějí téměř vždy lézt nahoru – naštěstí ze severu je skalka vylezitelná celkem lehce i bez potřebného vybavení. Někdy (podle času:) pak ještě pokračujeme dál na, už zmíněnou, rozhlednu na Bílé hoře.

podz 008

PicMonkey Collage

Ke kameni, který patří mezi několik štramberských vápencových cvičných stěn se dá dojít i z lomu Kamenárka – pěknou zarostlou pěšinou začínající pod elektrickým vedením a pak, když narazíte na modrou značku, tak z kopce dolů.

Je to všechno kousek od sebe, chodit se tam dá do aleluja… :-).

A do třetice: Koupaliště Libotín

V létě, když jsme splaveni potem po výstupu a následném seběhu z rozhledny, je osvěžení na koupališti tím pravým zakončením výletu. Koupaliště v Libotíně není žádný zábavní akvapark se spoustou atrakcí a s tobogány, ale klidné koupaliště uprostřed krásné přírody. Je zde malinkaté brouzdaliště a pak už jen jeden hlavní bazén rozdělený do dvou třetin zídkou pro plavce a neplavce. Zatím se nám ale nestalo, že by se tady kluci, a jiné nás doprovázející děti, nudily. Je zde také restaurace a menší stánek s rychlým občerstvením.

Ráno a během dopoledne se nám mockrát stalo, že jsme byli v bazénu sami, bohužel odpoledne je situace zcela jiná a bývá zde hodně lidí, chodí sem i děti z přilehlého tábora. Ale i tak to tady máme moc rádi – takhle si představujeme letní koupací pohodu.

IMG_3001_Fotor

Přejeme pěkné letní dny a snad se vám místa budou líbit stějně jako nám.

podpis mini

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře