Pašeráci v Beskydech

Krásné podzimní počasí nás minulou neděli vylákalo do Beskyd na výlet – jeli jsme na Bílou. Dozvěděli jsme se, že tam jsou připravené moc pěkné vycházkové trasy pro děti i dospělé.

list 087

Ty se nacházejí v blízkém okolí severních sjezdovek. Dokonce se dá v letní sezóně (tu jsme v listopadu pochopitelně nestihli) vyjet sedačkovou lanovkou nahoru na kopec a odtud se můžete vydat dolů, buď po Stezce beskydských pašeráků nebo po Zbojnickém chodníku, který vás zavede k obůrce se zvířaty.

list 072

Taky jsme se dočetli, že si můžeme v místním informačním centru vyzvednout „balíček pašeráků“, který obsahuje kompas, dalekohled a další pašerácké nezbytnosti. Funguje asi taky jen v sezóně, infocentrum bylo zavřené, nikde ani noha. Musím ale přiznat, že nám to vůbec nevadilo, stezku si užijete i bez toho.

Paseraci kolaz

My jsme nakonec i byli rádi, že jsme dorazili mimo sezóny (letní i lyžařskou). Na stezce a v lese jsme byli úplně sami a tím, že lanovka už/ještě nepremávala :), jsme museli po stezce pašeráků v opačném směru, tzn. do kopce. Takže jsme si i trošku protáhli krkovičky, hlavně kluci. Do kopce dokonce běželi, aby tak byli co nejdřív u další „pašerácké překážky“.

list 096

Kdo vyjede lanovkou nahoru, musí cestou dolů nejdříve projít lesem (krásným) a až tak v půlce kopce začíná stezka. My jsme ji měli hned od začátku (stezka začíná u dolní nástupní stanice lanovky).

list 104

Když jsme stezku ukončili, plynule jsme se napojili na Zbojnický chodníček. Ten vede chvíli přes sjezdovky, potom lesem a po splnění několika úkolů jsme došli až k maličké oboře. Jsou tam ohrady pro srnce, jeleny, mufony a divočáky.

list 132

Příjemné bylo, že zvířata byla celkem aktivní, mohli jsme si je pohladit a podrbat a divočáci vyloženě divočili. Nakonec jeden divočák toho dalšího i počůral a tato akce se rázem pro kluky stala největším a nezapomenutelným zážitkem výletu.

list 134

Od obory jsme pokračovali dál po Zbojnickém chodníku, pak jsme se z něj odpojili a poslední úsek jsme seběhli po sjezdovce k parkovišti. 

list 112

Byl to moc hezký výlet.

podpis mini

P.S. Komu se nechce moc chodit do kopce nebo má s sebou kočárek… K oboře se dá dojít z centrálního parkoviště i pohodlnou cestou kolem potoka (proti proudu). Souběžně se silnicí je vybudovaná pěkná stezka, podél které je spousta míst k posezení a taky, což ocení děti i rodiče, spousta dalších prolézaček, klouzaček a atrakcí.

Jana Červinková Žáčková

Mamka dvou kluků divokých, učitelka lyžování, nepraktikující geografka, ale praktikující obdivovatelka přírody, čtenářka knih, zahradnice… Více o mě najdete tady >>

Komentáře