S dětmi poprvé na běžkách

Zima už se nám (snad) pomalu chýlí ke konci, ale lyžovat se ještě stále dá. A teď nemám na mysli pouze lyžování sjezdové, ale i to na běžkách. Letos jsme poprvé pořídili běžky i našim dětem a nakonec to dopadlo tak, že kdykoli byla možnost vybrat si běžkování nebo sjezdování, holky shodně volily běžky.

Vzhledem k tomu, že jsem v mládí sama na běžkách závodila, mám tento sport moc ráda a doufala jsem, že si ho oblíbí i mé děti. Už koncem loňské zimy se holky několikrát zmínily, že by si běžkování chtěly vyzkoušet. Plánovali jsme, že si někde běžky vypůjčíme, ať zjistíme, jestli je to bude bavit, ale nakonec jsme se k tomu nedostali vůbec.

Letos jsme se rozhodli neponechat nic náhodě a holky tak kompletní výbavu na běžky dostaly pod stromeček. Vše jsme pořídili v obchodě, který se na běžecké lyžování specializuje a tudíž jsme si mohli  ohledně výběru nechat poradit někým, kdo tomu opravdu rozumí. Jediná věc, ve které jsem měla jasno už od začátku, byla ta, že lyže by měly mít šupiny (případně jinou úpravu skluznice, díky které pak není třeba lyže mazat). Poslední co bych totiž chtěla bylo, aby holky stouply na lyže, jim to párkrát podklouzlo, ony začaly být otrávené, a bylo by po všem.

Vlastně jsem to měla celé naplánované úplně jinak, než jak to nakonec dopadlo. Chtěla jsem, aby první seznámení s běžkováním, bylo pro holky co možná nejideálnější, aby je nic neodradilo a naopak je to začalo fakt bavit. A tak jsem si plánovala krásné počasí, bezvětří, hromady sněhu, ideálně prašanu a krásnou (skútrem) vyjetou stopu.

Samozřejmě, vše bylo jinak. O vánocích u nás a v nejbližším okolí nebyl žádný sníh, což už samo o sobě je trochu problém, když zrovna chcete lyžovat. A tak nám nezbylo nic jiného, než si za sněhem dojet.

První týden v lednu jsme se tak vydali na tři dny do Jeseníků. Ten den, co jsme dojeli na místo, sněžilo tak hodně, že ani nebylo vidět na cestu a sněhu bylo všude až moc. Holky už se ale hrozně těšily, až to běžkování vyzkouší, takže došlo na improvizaci. K penzionu, kde jsme bydleli vedla asi půl kilometrová příjezdová cesta, a tak si holky poprvé vyzkoušely běžky v chumelenici a ve stopě, kterou jsme jim s mužem vyšlapali my. K ideálu to mělo daleko, ale holky byly nadšené.

Druhý běžkařský den se nesl v podobném duchu. Vyjeli jsme sice lanovkou na místo, odkud měly vést běžecké stopy, ale asi se nikomu nechtělo je v tom počasí vyjíždět, a tak jsme si šlapali sami, v chumelenici a v mlze. Byla jsem si jistá, že po tomhle dni už toho budou mít holky plné kecky a na běžky už chtít nebudou.

Ale nestalo se a my se třetí den dočkali aspoň částečné odměny v podobě krásně vyjeté stopy a prašanu. Pro takové podmínky jsme si museli vyjet na Červenohorské sedlo. Počasí sice nebylo nejlepší, trošku sychravo a mlha, ale jinak nebylo co vytknout. Vydali jsme se na víc jak dvouhodinový výlet a holky si své první pořádné běžkování pořádně užívaly.

Běh na lyžích je skoro jako turistika, akorát se při tom kloužete na lyžích. Samozřejmě je fajn, znát techniku, ale u takhle malých dětí opravdu nemá smysl to nějak moc řešit. Jde hlavně o to, aby se s jízdou na běžkách seznámily (přece jen proti širokým sjezdovým lyžím je to něco jiného). Jediné, co jsem holkám říkala bylo, aby se snažily dělat delší kroky a trochu se na lyži svezly (někdy mají totiž děti tendence na lyžích utíkat).

Pokud chcete s dětmi běžky zkusit, ale bojíte se, že je to nebude bavit, je dobré je předem trošku namotivovat. My jsme si třeba o běžkování doma dost povídali a nebo se dívali na různé sportovní přenosy v televizi. Díky tomu se holkám začal hodně líbit biatlon, a i když zrovna bruslení (což je styl, kterým se biatlon jezdí) je styl docela náročný (oproti klasice), holky ho rády zkouší. A to je dobře. Protože i když jim to zatím vůbec nejde, jednou na to příjdou :).

Takže pokud vás běžky lákají a rádi byste je zkusili i s dětmi, neváhejte, nasaďte prkýnka a běžte se „projít“.

 

 

 

Petra Burešová

Fyzioterapeutka, překladatelka a momentálně hlavně maminka dvou princezen, která miluje pohyb v jakékoliv podobě. Více se můžete dočíst zde >>

Komentáře