Vzhůru za dobrodružstvím do Valašské dědiny

Do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm chodíme každý rok a stále nás to neomrzelo. Je tam totiž krásně, vždycky. Nejčastěji navštěvujeme Dřevěné městečko, které je nejstarším areálem muzea, ale jednou za čas si rádi zajdeme i do Valašské dědiny, což je zase nejrozsáhlejší část muzea.

Prohlídka areálu Valašské dědiny je možná bez průvodce, což je pro rodiče s dětmi úplně ideální a trvá zhruba 2 hodiny. Tato doba je ovšem pouze orientační, protože závisí jen na vás (nebo možná spíš na vašich dětech), jak dlouho se zde budete chtít zdržet. Jisté je, že děti se zde rozhodně nudit nebudou.

V areálu najdete hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn nebo třeba kovárnu či školu. Většina dřevěných domečků je volně přístupná a je tak možné si prohlédnout, jak zde lidé dříve žili. Myslím, že i pro děti je prohlídka moc pěkná a zajímavá a hlavně zábavná.

Nově jsou zde i tématické okruhy pro malé i velké dobrodruhy. Na pokladně nebo v expozici V Domě pod Strání si můžete vyzvednout tištěnou brožurku, kde je popsaná trasa (my jsme si zvolili tu s názvem Krok za krokem dědinou, jdeme s ovčí rodinou…) a poté hledat slova do tajenky. Na cestě za hledačkou se pak děti (nebo vlastně i dospělí) dozví něco o tom, jak Valaši v minulosti chovali ovce.

Při procházce dědinou je také možné si odskočit na Jurkovičovu rozhlednu a pokochat se tak výhledem na celý Rožnov (pozn. na rozhlednu se dá dojít z hlavního parkoviště i bez toho, abyste platili vstupné do Valašské dědiny). Našim holkám se rozhledna líbila moc.

Co se ale našim dětem líbilo asi nejvíc, byla domácí zvířátka. Některá byla v ohradě, jako třeba oslík, který prý údajně kouše, nebo koníci, nebo si chodila na volno jako husy a kačeny. V králíkárně tu jsou moc pěkní králíci, na louce se pasou krávy a ovce a pohladit si můžete i kozy. U zvířátek jsme se zdrželi asi nejdéle :).

Pokud vám z toho všeho chození po loukách na čerstvém vzduchu vyhládne, můžete si sednou do hospůdky a pochutnat si na krajových specialitách.

A na závěr jeden tip. Pokud byste rádi navštívili Dřevěné městečko, vyrazte do Rožnova v sobotu 16.9. Ten den se totiž koná Běh rodným krajem Emila Zátopka a vstup je tak to areálu městečka po celý den zdarma. Takže kromě toho, že si můžete prohlédnout městečko, můžou si vaše děti zaběhnout i krátký závod v netradičním prostředí.

Petra Burešová

Fyzioterapeutka, překladatelka a momentálně hlavně maminka dvou princezen, která miluje pohyb v jakékoliv podobě. Více se můžete dočíst zde >>

Komentáře